Ze-ze-Mě Martin Fabián Rusek

16.06.2023 - 3.09.2023

Přijměte pozvání na výstavu Martina Fabiána Ruska, který se představí v galerii v podkroví v Lichtenštejnském domě výběrem děl z cyklu Ze-ze-Mě.

Martin F. Rusek, grafik a malíř, žijící a tvořící v Poodří je zastoupen v českých, rakouských, německých, polských i slovenských soukromých sbírkách. Realizoval více než 24 samostatných výstav. Kromě klasických výstav "pod střechou" pořádá i netradiční volně přístupné výstavy pod širým nebem, jak na prostranstvích měst (naposled osmitýdenní výstava v Ostravě), tak i na zahradě svého domu. Jeho záměrem je přiblížit takto umění i  lidem, kteří ho aktivně nevyhledávají nebo nesledují.

Zálibu v umění našel již v mládí, kdy jej výtvarnému umění vyučoval ak. mal. Ivo Mrázek (spoluvýtvarník filmu Cesta do pravěku). Pod vedením řady skvělých pedagogů pak absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Ostravě. V letech 2013-2019 studoval na Lidové konzervatoři a Múzické škole Ostrava obory kresba a malba. Později měl možnost spolupracovat a konzultovat své práce např. s ak. mal. Daliborem Chatrným.

Inspirací pro jeho tvorbu je nekonečná a proměnlivá krása přírody, kterou díky své fascinaci kvetoucími lukami, zahradami a stromy výtvarně ztvárňuje do barvitých obrazů. Kupci jeho obrazů zvláště oceňují autentičnost ztvárněného tématu, pozitivitu a opravdovost, které z každého obrazu dýchají.

V letošním roce vystavoval svá díla na Mezinárodním veletrhu současného umění v Paříži či ve VAN GOGH Art Gallery v Madridu. Nyní (nejen) jeho rozkvetlé louky míří k nám do Břeclavi.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 15. 6. 2023 v 17:00. Těšíme se na vás!