Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
tel.: +420 519 323 050

Bejt olam židovský hřbitov v Břeclavi

výstava

10.04.2014 - 8.06.2014

 

V hebrejštině existuje pro poslední místo odpočinku hned několik poetických názvů, jedním z nich je bejt olam – dům věčnosti. Právě pod tímto názvem připravilo Městské muzeum a galerie Břeclav v synagoze novou výstavu, která má návštěvníkům zprostředkovat historii, současnost i nezpochybnitelnou estetickou hodnotu židovského hřbitova v Břeclavi, chráněného jako kulturní nemovitá památka. Místo, kde začala břeclavská židovská obec pohřbívat své členy již kolem roku 1670, prošlo během své historie dobou klidného i dramatického vývoje a svého maximálního rozsahu dosáhlo v roce 1892. Tehdy obec přikoupila pozemky na jižní a východní straně, došlo ke zboření původní márnice a celý areál byl obklopený zídkou z režného zdiva a glazovaných poštorenských tvarovek. Součástí památkově chráněného areálu je i novogotická obřadní síň podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna a domek hrobníka. Celý komplex představuje typickou stavbu břeclavského regionu.

Na ploše o výměře 7 136 m2 se dnes nalézá asi 300 náhrobních kamenů, z nichž nejstarší dochované pocházejí z počátku 18. století – zatím nejstarší datace je z roku 1717. Výstava představí i výsledky poměrně rozsáhlé konzervace, kterou prošlo několik desítek pískovcových a vápencových náhrobků s největší historickou nebo uměleckou hodnotou a které se již ukázaly v celé své původní kráse. Návštěvníkům tak můžeme zprostředkovat další poznatky ze židovské náhrobní symboliky a interpretovat z „kamenného archivu“ dnes již neexistující židovské obce.

Pozornost bude věnována i samotné novogotické obřadní síni, která by se konečně měla dočkat náročného restaurování a celkové opravy a jako nový kulturní a turistický stánek by se mohla návštěvníkům i se stálou expozicí (holokaustu břeclavských Židů představit v roce 2016. Připomenuta bude i majestátní novorenesanční hrobka Ignaze Kuffnera z roku 1898, nacházející se v severovýchodním cípu hřbitova. Výstavu doplní soubor kreseb významného jihomoravského výtvarníka Cyrila Urbana.

Vernisáž výstavy i s tematickou přednáškou se uskuteční ve čtvrtek 10. dubna v 17 hodin a výstava samotná potom potrvá do 8. června.

 

PhDr. Alena Káňová

 

 

 

FOTOGALERIE

Vstupné

Synagoga 50/25 Kč
Zámeček Pohansko 50/25 Kč
Lichtenštejnský dům 50/25 Kč
Zámecká věž 40/20 Kč