50 let skautského oddílu Plamen

17.05.2018 - 17.06.2018

Ve čtvrtek 17. května 2018 se v prostorách synagogy uskuteční vernisáž k výstavě 50 let skautského oddílu Plamen. Výstava je jen jednou z více akcí, které jsou u příležitosti výročí pořádány. Hned v sobotu 19. května 2018 se uskuteční celodenní oslavy, na které jsou zváni všichni bývalí členové oddílu a v úterý 22. května 2018 proběhne pro veřejnost v prostorách synagogy beseda o historii oddílu.

Činnost oddílu jako oddílu skautského s tradicí z doby 1. republiky byla obnovena v období Pražského jara 1968. Ale v následné politické situaci po 21. srpnu byla v republice skautská organizace Junák jako součást celosvětového hnutí zrušena. Oddíl byl donucen se začlenit do Pionýra, kde se ale ani jeho nový název „Bílý Bizon“ komunistickým funkcionářům nelíbil a proto se v roce 1974 přejmenoval na „Plamen“. Pod tímto názvem funguje dodnes. Už během komunistického období získal na oblibě, přijímal spoustu nových členů a rozšiřoval se. Ale už v listopadu 1989 se přihlásil ke svým kořenům i ideovým tradicím a stal se významným článkem břeclavského skautského střediska Svatopluk. Za 50 let jeho existence jím prošlo více než tisíc členů a pro velké množství z nich se stal významnou součástí jejich dospívání. Proto je důležité připomenout si historii tohoto skautského oddílu. Na výstavu a další doprovodné akce jsou zváni stávající i bývalí členové, ale také všichni, kteří se chtějí o tomto oddílu více dozvědět.

Výstava potrvá do 17. června 2018.