ZVON NA PRANÍ PRÁDLA

23.04.2018 - 3.06.2018

Praní v dřívějších dobách bylo dost náročné, a tudíž se nepralo, tak často, jako je tomu dnes. Jednalo se totiž o poměrně namáhavý a zdlouhavý proces, kdy se špinavé prádlo dalo do dřevěné kádě s otvorem ve dnu, který bylo možné zacpat špuntem. Káď se špinavým prádlem se pokryla plátěnou plachtou, na kterou se vysypal dřevěný popel, ten se proléval vařící vodou, aby se spařením popela vytvořil louh, který protékal skrz prádlo a spodním otvorem vytékal ven. Tento proces se několikrát zopakoval a následně se prádlo vyvářelo. Vyvařené prádlo se nosilo k potoku, kde jej hospodyně vymáchala, k čemuž používala pracího pístu, a prádlo na kameni, či na špalku „vytloukla“. Tímto způsobem se však pral oděv pouze lněný či konopný, a i ten se časem kvůli nešetrnému praní, značně opotřeboval.

Velkým pokrokem pak bylo praní v neckách na valše či používání pracích zvonů. Valchy se vyráběly z různých materiálů-dřevěné, kamenné či plechové. Prací zvony do domácností pronikají od konce 19. století. Byly jakýmsi mezistupněm valchy a praček. Výhodou oproti valchám bylo, že si ženy při praní se zvonem nemusely neustále máchat ruce v horké vodě s louhem.

Prací zvon, skládající se ze dvou kovových zvonových částí, které se pohybují proti sobě díky pružině, má ve své sbírce od roku 2002 i Městské muzeum a galerie Břeclav. Tento zvon se používal na praní prádla následovně. Prádlo se namočilo do hrnce s louhem nebo mýdlovou vodou a zvonem se pohybovalo tak dlouho, dokud prádlo nepustilo špínu. Podoba pracích zvonů je různá, často měly zvony ve spodní části dírky, které umožňovaly lepší víření vody a pronikání pracího prostředku do tkaniny.

Prací stroje se využívaly hlavně v prádelnách, nemocnicích a poté pračky pozvolna pronikaly i do domácností. Ze začátku šlo o jednoduché nádoby ve tvaru půlválce s dřevěným roštem uvnitř, proti kterému se kývalo další půlválcovou valchou. Prádlo bylo uloženo mezi těmito dvěma valchami, s kterými se kývalo tak dlouho, dokud se nevypralo. Postupně se měnil tvar i materiály, z kterých byly pračky vyráběny.

Prací zvon, nejrůznější žehličky a další vybavení domácnosti ze sbírky břeclavského muzea si můžete prohlédnout až do 3. června 2018 na výstavě Rukulíbám…aneb v prvorepublikové domácnosti na Lichtenštejnském domě.

Mgr. Jana Štylárková