Velkomoravské stezky a Pohansko 1938 - dobový den a bojová ukázka

5.07.2014 (09:00) - 5.07.2014 (17:00)

Velkomoravské stezky zavedou cyklisty na Pohansko a do Mikulčic

BŘECLAV - V sobotu  5. července se pro cykloturisty z celé republiky již podruhé slavnostně otevřou Velkomoravské stezky na Podluží. Pořadatelé připravili trasu dlouhou cca 50 km, která je v nenáročném rovinatém terénu provede územím historicky významné Velké Moravy, po vinařských stezkách, kudy kdysi kráčeli na Moravu i slovanští věrozvěstové Cyril s Metodějem...

START bude od 9.00 do 10.00 hod. z Břeclavi v parku před vlakovým nádražím, kde si cyklisté mohou prohlédnout Velopavilon – muzeum kol, na kterých jste možná taky jezdili. Pro cyklisty z Podluží a Hodonínska je možné startovat v Turistickém informačním centru v Mikulčicích (u kostela).

TRASA míří míří k nejvýznamnějším sídlům historicky významné Velkomoravské říše, jako je Slovanské hradisko v Mikulčicích a Pohansko na Břeclavsku. Na trase je připraven doprovodný PROGRAM – na zámečku Pohansko můžete navštívit expozici s nálezy z dob Velké Moravy, venku předvede Klub vojenské historie ukázky vojenské techniky. V Lanžhotě můžete nahlédnout do místního muzea nebo se protáhnout výstupem na kostelní věž.

Slovanské hradiště v Mikulčicích (památník Velké Moravy) bude ve znamení „léta v Rasticově městě Morava“. Své dobové ležení na celé tři dny v areálu zbuduje kmenový svaz Styrke, jehož členové uspořádají pro návštěvníky zajímavý program. Odpoledne se zde koná tradiční „Cyrilometodějská pouť Podluží“, která bude zahájena v 15.30 hod. modlitebním a vokálním programem. Samotná poutní mše svatá začíná v 16.30 hod. Sobotní program bude ukončen podvečerním promenádním koncertem dechové hudby Vracovjáci.

A kdo bude mít historie dost, může se občerstvit ve Vinařství Bartoníkovi v Mikulčicích, které kromě lahodného vína nabídne posezení s cimbálovou muzikou Slovácko ml., ochutnávku vinných produktů a uzenářských specialit, v 16.00 je možnost zúčastnit se výletu s průvodcem s názvem Putováním vinařství od historie po současnost.

CÍL je pouze symbolický – pro startující z Břeclavi končí trasa u vinotéky v břeclavském zámku, pro startující z Mikulčic je závěr akce ve Vinařství Bartoníkovi v Mikulčicích. Jede se volným tempem, řídíme se heslem „Cesta je cíl!“ :-)

Nejede se na čas, ale smyslem  je užít si celou trasu, dozvědět se něco zajímavého o Velké Moravě, pobavit se a společně oslavit začátek prázdnin na kole.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

CYKLOPASY s podrobnou mapou trasy – získáte v místě startu za 20 Kč. Opravňují účastníky akce ke slevám v rámci programu na trase.

PAMĚTNÍ RAZÍTKA – získáte u zámečku Pohansko, ve Slovanském hradišti v Mikulčicích, ve Vinařství Bartoníkovi.

PŘILBY - jede se za plného silničního provozu. Kde je to možné, vedeme samozřejmě trasy po cyklostezkách. V některých případech se však silnicím nevyhneme. Dbejte proto pravidel silničního provozu, jezděte bezpečně a vozte ochranné přilby.

PARKOVIŠTĚ - tipy na parkoviště zdarma v Břeclavi najdete na www.stezky.com.

WEB - Kompletní program, plakát a trasu najdete na www.velkomoravske-stezky.cz

POŘADATEL - akci pořádá Agentura Liechtenstein Area Agency, o.s. za finanční spoluúčasti města Břeclavi, Nadace Partnerství a Nadace České spořitelny. Akce je součástí seriálu Krajem vína 2014.

FOTOGRAFIE