Mince

Symboly emancipace

8.02.2018 - 8.04.2018

Městské muzeum a galerie Břeclav, příspěvková organizace ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze připravilo v prostorách břeclavské synagogy výstavu s názvem Symboly emancipace - Synagogy 19. století v českých zemích.

Výstava prezentuje více než dvě desítky synagog 19. století se zaměřením na jejich dispozice, vnitřní uspořádání a výzdobu. Představuje také jejich architekty, stavitele a mnohdy dramatické osudy stojící za jednotlivými stavbami. Z celkového počtu 360 synagog vybudovaných v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v letech 1800-1918 se do současnosti zachovalo pouhých 90. Většina z nich byla vypálena a vypleněna během křišťálové noci v listopadu 1938, po nacistické okupaci českých zemí v březnu 1939, či po deportaci židovských obyvatel do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Po druhé světové válce velká většina synagog chátrala, byla využívána jako skladovací prostory apod. Snaha o záchranu a renovaci těchto objektů započala až v 90. letech 20. století.

Výstava je doplněna fotografiemi břeclavské synagogy před její rekonstrukcí, která probíhala v letech  1997-2000. Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu, která bude zahájena vernisáží 8. února 2018 v 17 hodin.

Mgr. Jana Štylárková, kurátorka výstavy

Vernisáž výstavy Symboly emancipace