Meč liptovského typu

9.05.2019 - 30.06.2019

Meče liptovského typu zaujímají čelní místo mezi zbraněmi v období mladší a pozdní doby bronzové. Tyto zbraně se skládaly s bronzové lité čepele, na kterou byla pomocí nýtů připojena plná litá rukojeť. Bohatá výzdoba byla tvořena s rytými, raženými nebo plastickými prvky. Meče v tehdejší společnosti představovaly luxusní a reprezentační zbraně, jejichž majitel stál vysoko ve společenské hierarchii. Většinou se nacházejí v hrobech nebo depotech. Oblíbené byli také jako votivní předměty.

Na jaře roku 2017 byly na katastru obce Šakvice nalezeny zlomky bronzového meče s plnou litou rukojetí – tzv. liptovského typu. Z meče byla nalezena rukojeť s části čepele a dva samostatné zlomky čepele. Hlavice měl podobu oválné hladké plošky s knoflíkem uprostřed v jednom místě s otvorem. Meč byl k rukojeti připojen dvěma nýty. Rukojeť byla zdobena rytou výzdobou v podobě vlnovek. Také se zde nacházely tři plastické vývalky, které měly snad funkci pro lepší držení meče.

Mgr. Libor Kalčík