Jehlice

Komentované prohlídky židovského hřbitova a benefiční kytarový koncert

22.09.2013 - 22.09.2013

Stalo se již tradicí, že v rámci Dnů evropského dědictví, kdy se veřejnosti otevírají památky a objekty, které jsou jinak po celý rok z různých důvodů uzavřeny, připravuje Městské muzeum a galerie Břeclav komentované prohlídky areálu židovského hřbitova a zpřístupnění židovské obřadní síně. Ty letošní se uskuteční v neděli 22. září mezi 15 a 17 hodinou a návštěvníci budou mít naposledy možnost si prohlédnout současný stav památkově chráněného objektu. Novogotická síň z roku 1892, dílo významného vídeňského architekta Franze von Neumanna,  a postavená z výrobků bývalé knížecí poštorenské „keramičky“, se totiž konečně dočká náročného restaurování i celkové opravy. Město Břeclav bylo úspěšné v získání dotace v hodnotě 9, 3 mil. korun z programu ROP Jihovýchod a návštěvníkům by se tak památka i s nově vytvořenou expozicí měla znovu otevřít v sezoně 2015.

Dalším úspěchem bylo získání dotace z Ministerstva kultury ČR (ve výši 165 tis.) na konzervaci, restaurování a znovupostavení židovských náhrobků. Ze současného stavu asi 300 náhrobků bylo vybráno zhruba osm desítek převážně pískovcových a vápencových náhrobků s největší historickou nebo uměleckou hodnotou a ty se již po základním očistění vylupuji v celé své původní kráse. Návštěvníkům tak mohu opět zprostředkovat další poznatky ze židovské náhrobní symboliky a interpretovat z kamenného archivu dnes již neexistující židovské obce.

Jsem také velmi ráda, že pozvání k benefičnímu hudebnímu vystoupení přijal pan doc. Mgr. Vladislav Bláha, přední český kytarista a pedagog na JAMU a Brněnské konzervatoři. V akusticky skvělém interiéru židovské obřadní síně zazní ukázky z jeho bohatého a všestranného kytarového repertoáru.  Za dobrovolné finanční přispění na další záchranu náhrobků budou návštěvníci mimo kulturní zážitek odměněni i ochutnávkou košer slivovice firmy Jelínek. Přijměte pozvánku na poslední prohlídku břeclavské památky před jejím uzavřením.

PhDr. Alena Káňová

FOTOGRAFIE